ΓΕ.Λ.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων Γενικού Λυκείου καθορίζεται με βάση το ΦΕΚ 2338/2020.

Ξεκινώντας από την Α’ τάξη του ΓΕ.Λ. τα μαθήματα έχουν ως εξής:

Στη Β’ τάξη του Γενικού Λυκείου, ο μαθητής διδάσκεται 30 ώρες κοινά μαθήματα και 5 ώρες μαθήματα προσανατολισμού. Πιο αναλυτικά:

Διατίθενται δύο (2) Ομάδες Προσανατολισμού:

α. Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

β. Ομάδα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Τα μαθήματα κάθε Ομάδας φαίνονται στον επόμενο πίνακα:

Στη Γ’ τάξη ο μαθητής διδάσκεται για 14 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας σύμφωνα με τον επόμενο πίνακα:

Επιπλέον, ο μαθητής καλείται να επιλέξει μία από τις τέσσερις (4) Ομάδες Προσανατολισμού ή Επιστημονικά Πεδία:

• Ανθρωπιστικών Σπουδών ή 1ο Επιστημονικό Πεδίο με εξεταζόμενα μαθήματα Νεοελληνική Γλώσσα, Αρχαία Ελληνικά, Ιστορία και Κοινωνιολογία (για το 20-21)
  • Θετικών Σπουδών ή 2ο Επιστημονικό Πεδίο και ο υποψήφιος εξετάζεται σε Νεοελληνική Γλώσσα, Φυσική, Χημεία και Μαθηματικά,
  • το 3ο Επιστημονικό Πεδίο ή Σπουδών Υγείας και ο μαθητής εξετάζεται στη Νεοελληνικκή Γλώσσα, Φυσική, Χημεία και Βιολογία
  • Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής ή 4ο Επιτημονικό Πεδίο, όπου ο μαθητής εξετάζεται στη Νεορλληνική Γλώσσα, Μαθηματικά, Πληροφορική και Οικονομία